Document

Economics Hidden

Section 1

Scholarships and Awards

Go Back

Scholarship Header
Thanks to the generous support of alumni donors, we are able to offer various scholarships and awards to economics students, celebrating their numerous and diverse accomplishments. If you are interested in donating to these awards, please visit our alumni giving page.

Student receipients must be a declared economics major at the time of application, meet all the criteria for the award, and they must submit an application online with all the required documents. Contact our Undergraduate Studies Office with Questions.

Available Economics Scholarships & Awards

Student receipients must be a declared economics major at the time of application, meet all the criteria for the award or scholarship, and they must submit an application online with all the required documents.

For full description of Scholarships & Awards:  http://go.economics.illinois.edu/Spring2017Awards

Scholarships:

Robert L. and Amelia Louise Rivers Scholarship (up to $1000)
Michael and Christine Kolbuk Undergraduate Scholarship ($1000)
Scholarship to Support Postgraduate Education (up to $2000)
Scholarship to Support Undergraduate Education (up to $1000)

Apply for Scholarships: http://go.economics.illinois.edu/EconUGScholarships

Awards:

Diversity and Inclusion Award (up to $100)
Economics Community Award (up to $100)
Economics Leadership Award (up to $100)
Peer Recognition Award (up to $100)
Service Award (up to $100)

Apply for Awards: http://go.economics.illinois.edu/EconUGAwards

Past Scholarships & Awards

2016 Economics Scholarships and Award Winners

Robert L & Amelia Louise Rivers Scholarship: Yitian Tang & Yao Xiao
Jesse Ruiz 2014 Convocation Speaker GPA Scholarship: Robert Moss
Justice Rita Garman 2015 Convocation Speaker GPA Scholarship: Nicholas Cohen
Maria Otoo 2016 Convocation Speaker GPA Scholarship: Ana Mafalda Pratas Fernandes
Economics Academic Awards: Mingming Mao, Kelley Sarussi , Yuqi Tong, Dylan Hoyer, Stan Colpacov, Jiayi Li, Can Liu, Chun Yin Wong, Pan Xu, & Yuyan Ma
Scholarship to Support Postgraduate Education: Ana Mafalda Pratas Fernandes, Aishwarya Gautam, & Jiarui Xu
Scholarship to Support Undergraduate Education: Min Ju Kang & Natalia Wojnowski
View the 2016 Awards Ceremony Photo Gallery

2015 Economics Scholarships and Award Winners

Robert L. and Amelia Louise Rivers Scholarship: Aishwarya Gautam & Robert Moss
Justice Rita Garman 2015 Convocation Speaker GPA Award: Ryan Ruddell
Jesse Ruiz 2014 Convocation Speaker GPA Award: Yunlang Hu
Richard J. Winkel 2013 Convocation Speaker GPA Award: Yuchen Shi
Economics Academic Award: Ghady Arida, Zhongmou Gu, Yuxiang Guo, Muhammad Hossain, Paul Kozak, Charles Morrissey, Matthew Nolan, Francis Ramirez, Bolong Zhang, & Silan Zhang
Diversity and Inclusion Award: Marc Chua & James Tandaric
Economics Community Award: Ghady Arida, Megan Lindgren, Junhua “Eric” Nie, & Hally Ryan
International Spirit Award: Ayanna Williams
Michelle Moreno Leadership Award: Valeria Marin
Peer Recognition Award: Rochelle Wojcik & Valeria Marin
Scholarship to Support Postgraduate Education: Yunlang Hu & Andrew Szmurlo
Brian Marshall Service Award: Eric Bultman
View the 2015 Awards Ceremony Photo Gallery

2014 Economics Scholarships and Award Winners

Robert L. and Amelia Louise Rivers Scholarship: Megan Lindgren & Douglas Lavey
Susan Silver and Ross Erlebacher Scholarship: Valeria Marin
Jesse Ruiz 2014 Convocation Speaker GPA Award: Liran Chen
Richard J. Winkel 2013 Convocation Speaker GPA Award: Alexander Maitland Blackwell, Aina-Bella Ferrer, & Muye Chen
Economics Academic Award: Xiaotong Liu, Yuan Feng, Douglas Lavey, Marin Thompson, Huiyuan Li, Junui Hong, Jingduo Bi, Jialin Lang, Zachary Buchanan, Sarah Manuel, Si Si, & Yijie Lu
Honors Thesis Award: Youngmin Kim & Marin Thompson
Diversity and Inclusion Award: Justin Ostrowski
Economics Community Award: Joanna Keen, Julia Chai, Eric Mutka, & Tilesha Northern
International Spirit Award: Airene Rustia & Chunzheng Fang
Leadership Award: Dana Langtiw
Peer Recognition Award: Alec Idlas, Chunzheng Fang – Nominee, Kun Peng – Nominee, & Dana Langtiw – Nominee
Scholarship to Support Postgraduate Education: Justin Ostrowski, Aina-Bella Ferrer, & Muye Chen
Service Award: Simaren Sandh, Marin Thompson – Nominee, & Anna Kasiarz – Nominee